Uzaktan Eğitim nasıl olmalı?

Özellikle covid kısıtlamaları başladıktan sonra, tüm ihtiyaçlarımızı evden çıkmadan karşılamaya çalışıyoruz. Bu ihtiyaçlardan bir tanesi ve en önemlilerinden biri de eğitim ihtiyacı tabi ki. İnternetten alışveriş yapmak kadar eğlenceli olabilir mi uzaktan eğitim almak? Gelin birlikte düşünelim;

Uzaktan eğitim programı esnek olmalı

Eğer uzaktan eğitim almak istiyorsanız, bunun en başta gelen sebeplerinden biri, esnek bir ders programına ihtiyaç duymanızdır. Yüz yüze eğitim almak için, dil okulu tarafından size sunulan saatlere uyum sağlayamayacağınız bir iş programınız olabilir. Bu durumda, uymanız gereken katı bir ders programı size hiçbir fayda sağlamaz, bu nedenle, sizin esnek programınıza uygun bir sisteme ihtiyaç duyarsınız.

Bu durumda, uzaktan eğitim dendiğinde çoğumuzun aklına gelen canlı dersler yeterince esnek mi sorusudur. Online canlı dersler, fiziksel ortam ve ulaşım açısından öğrenciye çok kolaylık sunan bir imkan olarak düşünülebilir. Ancak, canlı derslerin dezavantajlarından en büyüğü, öğrencilerin yine belirli bir ders programına uygun olarak bilgisayar başında bulunmalarının gerekmesidir.

Öğrenci sayısı sınırlı olmalı mı?

Online eğitimin avantajlarından biri olarak düşünülen, öğrencilerin fiziksel bir ortama bağımlı kalmadan ders alabilmeleri durumu, ne kadar avantajlı olabilir? Bazen, fiziksel olarak bir ortamda bulunmadığımız yabancı insanlarla online bir derste aniden iletişime geçmek zor gelebilir. Buna ek olarak, online eğitimin imkanlarından faydalanmak amacıyla, sınıf mevcudunu kontrol edilemeyecek veya öğrencilerle bireysel olarak ilgilenemeyecek miktarlara çıkarmak, ilgiye ihtiyaç duyan (özellikle seviye olarak sınıf ortalamasının altında olan) öğrenciler için büyük bir dezavantaja dönüşebilir.

Esneklik, öğrencinin istediği gibi davranması mıdır?

Uzaktan eğitimin esnek olması, öğrencinin daima “ben çok yoğunum, bunlara vaktim yok” diyebilmesi anlamına gelmemeli. Çünkü, bu durumda, öğrenci, kendisinin yoğun olması nedeniyle, yerine getirmesi gereken görevlerden muaf olduğunu düşünebilir, ve uzun vadede bu durum da bu öğrencinin eğitimden beklenilen faydayı görememesine sebep olabilir.

Bu nedenle, uzaktan eğitim alan bir öğrenci, aslında, yüz yüze eğitim alan öğrencilerden daha çok sorumluluk sahibi olmalı ve görevlerini yerine getirme konusunda gerçekten daha dikkatli olmalıdır. Bu da ancak öğrencinin gerçekten sürdürülebilir ve öz disiplin düzeni kurması ve kendisine verilen programa mümkün olduğunca uymaya çalışması gerekir.

Uzaktan eğitim öğrencilerinin değerlendirilmesi nasıl olmalı?

Uzaktan eğitim alan öğrencilerin değerlendirilmesi, yüz yüze eğitim alan öğrencilerin değerlendirilmesinden daha kolay olabilir. Bunun sebeplerinden biri, öğrencinin uzaktan eğitim platformu üzerinden hareketlerinin izlenilebilmesidir. Ancak, öğrencilerin sınav uygulamalarında, gerçek bir sınav uygulama ortamına göre daha serbest bir atmosferde olmaları, değerlendirmenin güvenirlik ve geçerliliğini çok büyük oranda düşürebilir. Bu tür dezavantajların etkisini azaltmak veya ortadan kaldırmak için, hibrid yöntemler tercih edilebilir. Örneğin, öğrenciler, eğitimlerini uzaktan eğitim platformu üzerinden canlı ve offline dersler ile sürdürürken, sınav uygulamaları için fiziksel olarak yüzyüze bir eğitim ortamında bulunabilirler.

Uzaktan eğitim paketi alırken neye dikkat etmelisiniz?

Çağımızda, mümkün olduğunca her şeyin algoritmalar yardımıyla veya eliyle yapılmasından gayet memnun görünüyoruz. Ama aslıda bu konuda pek de kararımızı verebilmiş değiliz. Çünkü, bazen bir ürünün “insan eli değmeden” üretilmesi bizim için gerçek bir kalite göstergesi olabilirken, başka bir ürünün “sadece insanlar tarafından organik bir biçimde” üretilmesi, bu ürünün tercih edilmesinin asıl sebebi olarak kabul edilebiliyor. Bu açıdan bakıldığında, uzaktan eğitime ne şekilde bakmalıyız?

Eğitimi, test sonuçlarınıza göre karşınıza yeni testler ve konu anlatımları çıkarmak olarak düşündüğümüzde, bu işi en iyi algoritmalar yapabilir diyebiliriz. Ancak, eğitim tam olarak, alınan puanlar ve bu puanlara göre öğrencilerin yeni içeriklerle baş başa bırakılması olarak görülemez. Peki, neden?

Çünkü, aldığımız bir eğitimin hemen o anda etkili olması beklenilen bir şey değildir. Eğitim, içerisindeki bilgi, tecrübe, ilişkiler ağı, yaşantı ve daha birçok etkeni içinde barındıran ve hayatımızın belki de tam da kendisi diyebileceğimiz bir süreç olarak kabul edilmelidir. Demek istediğim, hayatımızı sürdürürken, ek olarak eğitim almayız, bunun yerine, yaşantımızın için bir de eğitimi ekleriz ve hayatımızı eğitimimiz ile iç içe yaşarız. Yani bununla söylemek istediğim, hiçbir öğretmen öğrencisini, “5 almışsın aferin” diyerek göndermez, artık o öğrencinin çabaları öğretmen için dikkat çekici bir hal alır ve ikili ilişkinin biçimini de etkiler. Aynı şekilde, bir dersten sıfır alan bir öğrenciye, öğretmen “0 aldın, aynı konuyu tekrar etmelisin, yoksa bir sonraki üniteye geçemezsin” diyerek göndermez. Aksine, bu öğrencinin bir problemi varsa onunla ilgilenir, veya ailesi ile iletişime geçer, veya diğer öğretmenlerden de bu öğrenci hakkında bilgi alarak bu problemin kaynağını bulmaya ve mümkünse çözmek için yardımcı olmaya çalışır.

O halde eğitim paketi içerisinde vazgeçilmez öğelerden birisi ORGANİK değerlendirme ve programlamadır. Çünkü, her ne kadar algoritmalar ile donatılmış bir sistem içerisinde eğitim alsanız da, sistemde sizin gidişatınızı ve durumunuzu kontrol eden ve gereken yerlerde sizi değerlendirerek müdahale eden, motive eden, derse katılmadığınızda size ulaşarak bir problem olup olmadığınız soran bir sistem öğretmeni olmalıdır.

Ben de yukarıda sizinle paylaştığım tüm durumları dikkate alarak, kayıttan ve canlı olarak hazırladığım derslerimi sunduğum bir online eğitim platformu hazırladım. Sizinle organik olarak ilgilenilen bir uzaktan eğitim tecrübesi yaşamak isterseniz, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak uzaktan eğitim setlerimin bulunduğu dükkandan, seviyenize uygun olan paketi satın alabilirsiniz;

Dijital Eğitim Paketleri Satın Almak için Tıklayın

Uzaktan Eğitim nasıl olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 × 1 =

Başa dön