Netflix ile İngilizce’nizi geliştirin

Netflix bos vakit alışkanlıklarımızı tamamıyla değiştirdi diyebiliriz. Bir televizyon programını yeni bir bölümü için bir hafta boyunca beklemek zorunda değiliz artık. Bunun yerine tüm bir sezonu tek bir günde bile izleyerek, “binge watch” yapabiliriz. Dürüst olalım, hepimiz bunu yapmıştır.

Dolayısıyla, 100 milyondan fazla insan artık beğendiği TV programlarını izlemeyi hızlandırmak ve daha iyi bir deneyim haline getirmek için Netflix izliyorsa, neden bunu ayni zamanda Ingilizce becerimizi geliştirmek için de yapmayalım?

Netflix üzerinde binlerce Britanya, Amerikan ve diğer İngilizce konuşulan TV programları var, sinema filimler belgeseller mevcut. Çok basit bir şekilde orijinal İngilizce içeriğe ulaşabiliyoruz artık. Bu ulaşabildiğimiz içeriklerin çoğunu da, yapar olarak sınıflar için hazırlanan ders kitaplarında bulmamız da neredeyse imkânsız. Dolayısıyla, İngilizce öğrenimini boyunca, Netflix programları sizi hem motive hem de aktif tutabilir.

Netflix ile nasil Ingilizce’mizi gelistirebiliriz ve neler yapabiliriz?

Alt yazi özelligini kullanarak kelime bilginizi gelistirebilirsiniz.

Yeni bir dili ögrenmeye basladigimizda, genelde konusmak istedigimizde, söylemek istediklerimizi önce kendi dilimizde düsünerek, sonrasinda tercüme ederek konusuruz. Bu nedenle de öğretmenlerimiz söylemek istediğimiz birçok ifade için bizi düzeltmek zorunda kalirlar.

Ancak, Neftlix üzerindeki TV programlarındaki konuşmaları kullanarak, ki bunlarin çogu gerçek hayattan ifadelerdir, konuşurken yaptığınız birçok hatadan kurtulabilirsiniz. Çünkü, sürekli dogal konusmalara tanik olarak, günlük çok basit ifadeleri, kısıtlı gramer bilginizle en bastan düşünmek ve kafanızdan tercüme etmek zorunda kalmazsiniz.

İzlemekten keyif aldığınız bir programı seçerek başlayın. Audio seçeneğini Türkçe olarak ayarlayın fakat alt yazıyı İngilizce yapın. İzlerken, çoğunlukla Türkçe söylenişine göre İngilizcede daha farklı söylenen ifadeleri not alın. Sonrasında, aynı bölümü izlerken veya hatta farklı programları izlerken de olabilir, aynı ifadeleri yakalamaya çalışın ve İngilizce söylenişlerini de dinleyin.

Daima benzer içeriklerde mi kullanılıyorlar? İngilizce öğreniminiz için önemli olduklarını düşünüyor musunuz? Eğer öyleyse, sohbetleriniz de bu ifadeleri kullanmaya çalışın çünkü bu kelime bilginizin ve konuşma akıcılığınızın gelişmesine gerçekten olumlu fayda sağlayacaktır.

Hemen şimdi Özel Ders paketi satın Al

Her gün biraz pratik yaparak dinleme becerilerinizi geliştirin.

Netflix dizilerini İngilizce ses ile izlemek zor olabilir, ancak bu şekilde izlemeye bir alışırsanız artık dublajlı versiyonları izlemeye geri dönmezsiniz.

Duyduğunuz her şeyi tabi ki anlamayabilirsiniz, ancak endişelenmeyin, bu gayet normal. İlk başladığınızda, bu size çok zor gelebilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz, ancak her gün bir dizinin kısa bir bölümünü bu şekilde izlemeye devam ederseniz, hıza, telaffuza ve kullanılan yaygın ifadelere alışırsınız. Bu gerçekten ana dili İngilizce olan insanlarla konuşabilmeniz için size çok fayda sağlayacaktır ve sohbetlerinizi daha uzun tutmanız için size güven verecektir.

Daha önce kendi dilinizde izlediğiniz bir diziyi İngilizce izlemeye başlamanız faydalı olabilir, çünkü zaten dizinin konusuna hakim olacağınızdan, dil becerilerinize odaklanmanız daha kolay olacaktır.

A2 ve B1 seviyesindekiler için kendi dillerinde alt yazı kullanmalarını tavsiye ederim, böylelikle bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını kolayca kontrol etmiş olursunuz. B2 ve C1 öğrencileri ise mümkünse İngilizce alt yazı kullanmalılar, eğer karakterler çok hızlı konuşurlarsa videoyu durdurabilirsiniz ve böylelikle hikayeyi de anlayarak takip etmiş olursunuz.

Gölgeleme yöntemi ile konuşma akışınızı ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.

Üst düzey sınavlara hazırlananlar gibi daha ileri düzey öğrenciler için, Netflix dizilerini gölgeleme için kullanmak gerçekten akıcı konuşmanıza fayda sağlayabilir.

Gölgeleme, bir kimseyi konuşurken dinlemek ve onunla aynı anda onun söylediklerinin tekrar etmektir. Biraz pratik ile, bu gerçekten konuşma hızınızı, akışınızı ve telaffuzunuzu geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bu yöntem düşük seviyedeki öğrenciler için de faydalı olabilir. Birbirine bağlı cümleleri konuşma hızında anlamak çoğunlukla öğrencilerin zorlandığı bir şeydir. Fakat bilinen sinema filmlerindeki ve dizilerdeki konuşmaları kopyalamak bazı yaygın örnekleri pratik yapmanıza yardımcı olabilir, hatta daha doğal bir İngilizce ile konuşmanıza da fayda sağlaybilir.

Bunu yapmak için alt yazı ve ses kanalının İngilizce olması gerekir. Bu şekilde alt yazıda okuduğunuz ile, dizide söylenilen cümlenin hız ve telaffuz arasındaki farkı görebilirsiniz. Bu zor bir işlem olabilir, ancak her defasında 10 saniye geri alarak, aynı ifadeyi birkaç kez tekrar etmek, önemli telaffuz becerilerini kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Farklı aksanları dinleyerek pratik yapın

Öğrencilerin çoğu farklı aksanlardan İngilizce konuşan insanları duyduklarında genelde, onları anlamakta zorlandıklarını ifade ediyorlar.

Netflix her tür aksanı bulmada gerçekten uygun bir yer, ve siz bu aksanları ne kadar çok dinlerseniz, onları anlamanız o kadar kolaylaşacaktır. Ayrıca, başlangıçta, aksana henüz alışamadıysanız, alt yazı kullanarak karakterlerinde aslında ne dediğini de okuyabilirsiniz.

Öğrendiklerinizi kullanın!

Bir dili öğrenmenin en iyi yolu, öğrenmeye çalıştığınız dili kullanmaktır. İnsanlar her fırsatta Netflix’te gördükleri bir diziyi arkadaşlarına anlatırlar, işte, otobüste, okulda, spor salonunda – siz de bunu yaparken İngilizce konuşmaya çalışabilirsiniz.

Eğer art arda birçok bölüm izleyecekseniz, tüm hepsini İngilizce izlemeye çalışın. Konuşma, dinleme ve telaffuz yeteneklerinizi geliştirmek için yukarıdaki yöntemleri deneyin ve sonrasında da öğrendiğiniz becerileri mümkün olduğunda çok kullanmaya çalışın.

İngilizce konuşan birini bulmak ve onunla bir sohbet başlatmak artık eskisi kadar zor değil, artık herkesin her konuda bir fikri var, sadece bir konu başlatmanız yetecektir.

Size özel yapılması gerekenler neler? Kendi konuşma becerilerinizi değerlendirmek ister misiniz?

Hemen şimdi Özel Ders paketi satın Al

Böylelikle, size özel eğitim programı ile konuşma becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Netflix ile İngilizce’nizi geliştirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

53 − = 45

Başa dön