İçerikleri nasıl tasarlıyorum?

İçerikleri nasıl tasarlıyorum?

Merhabalar arkadaşlar, bu yazı sizin pek ilgilinizi çekmeyebilir ancak ben özellikle kendim ilgili olduğum bir alan olduğu için bu konuda fikirlerimi ve karşıma çıkan zorlukları sizinle paylaşmak istedim. Bu yazıda, öğretim materyallerini bilgisayarda hangi programları kullanarak ve hangi aşamalardan geçerek hazırladığımı anlatmak istiyorum.

Hangi fontları kullanıyorum?

Öncelikle, bildiğimiz klasik fontları kullanmadığımı baştan söyleyeyim. Eğer, profesyonel bir font kullanacaksam da, Ubuntu işletim sistemi için hazırlanan ubuntu yazı tipini kullanıyorum. Ancak, İngilizce Gramer + Okuma Notlarım adlı kitapta ve Instagram’da paylaştığım çalışmaların hepsini ismini Myhandwriting koyduğum, kendi el yazımla oluşturdum. Instagram sayfama bakmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca, kendi el yazımla hazırladığım kitabıma bakmak isterseniz de buraya tıklaybilirsiniz.

Neden kendi el yazımı tercih ettim?

Bunun ilk sebeplerinden biri, yazımın güzel olması 🙂

Tabi burada biraz kendimi övmüş oluyorum ama, yukarıdaki linklere tıkladıysanız ve yazımı inceleyip beğenmediyseniz, lütfen bana da söyleyin.

Kendi el yazımı tercih etmemin sebeplerinden biri de, oluşturulan içeriklerin tamamen bana ait olduğunu açık bir şekilde ortaya koymak içindi aslında. Çünkü, herhangi bir kimse benim hazırladığım içerikleri kopyaladığında, bunu benden almadığını ve kendisinin hazırladığını, hatta benim onun içeriklerini kullandığımı iddia edemez. Çünkü, bu el yazısı sadece benim elimden ve benim bilgisayarımdan çıkan bir yazı tipi. (Tabi ki, bunun için el yazımı başka bir kimseyle paylaşmamalıyım.)

Kendi el yazınızı yazı tipi olarak nasıl kaydedebilirsiniz?

Ben bu işlemi https://www.calligraphr.com/en/ sayfasından üyelik alarak yaptım. Üyelik almamın sebebi ise, ücretsiz üyeliklerde bazı kısıtlamaların olmasıydı, ben herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan tüm simgeler, harfler ve sayıları hazırlamak istemiştim. Kısıtlamaların ne olduğunu şu anda tam olarak hatırlayamıyorum ancak, sadece bu konuyla ilgili bir yazı yazdığımda daha ayrıntılı bakarak, sizinle de paylaşırım.

Karakter ve diğer ortam çizimlerini nasıl yapıyorum?

Çizim yapmak, pek de kolay olmayan bir beceri olabilir. Ancak, ben eğitsel içerik üreticisi olarak harika, üst düzey sanatsal görseller hazırlamak istemiyorum zaten. Ancak, çok amatörce, itici çizimlerde olmasınlar tabi ki. Bu nedenle, kendimi biraz eğitim açıkçası, boş vakitlerimde çok fazla çizim dersi izledim, ve görsel sanatlara karşı biraz da ilgim vardı uzun bir süredir.

Ancak, bu konuda size şunu da söylemek istiyorum, kendi görsellerinizi hazırlamak için mutlaka çizim yeteneğine sahip olmak zorunda değilsiniz. Özellikle stockphoto kullanmak zorunda hiç değilsiniz. Bunun için ben nasıl bir yöntem izliyorum, anlatayım;

  • 1 adet grafik tabletim var, çok uzun süre önce almıştım, ancak hala kullanıyorum, gayet de memnunum
  • Daz3d uygulamasını yine uzun süredir kullanıyorum, ücretsiz bir uygulama, ancak içeriklerini satın alabilirsiniz, kendiniz tasarlayabilirsiniz, ücretsiz olanlarını kullanabilirsiniz
  • (Blender3d uygulamasını da kullanıyorum. Ancak, Blender ile tüm tasarımları veya modellemeleri yapmaya kalkarsam, tüm süreç çok daha uzun ve dikkat dağıtan bir hale gelebilir.
  • Krita uygulamasını bilgisayarınıza yükleyin (ücretsizdir)

Yukarıdaki uygulamarı edindikten sonra çizim için nasıl bir yol izlemelisiniz, biraz da o konudan bahsedelim;

Daz3d, uygulaması, bir 3D program ve içerisinde ücretsiz karakterler mevcut. İsterseniz, bu karakterleri, içeriklerinizde doğrudan kullanabilirsiniz, ancak ben içerik hazırlarken, gerçeğe çok yakın görseller pek istemiyorum. Bu nedenle, çizmek istediğim sahneyi öncelikle Daz3d içerisinde kuruyorum ve sonrasında, hangi açıdan ve hangi pozu çizmek istiyorsam, o görüntüyü render aldıktan sonra, Krita’ya geçiyorum.

Krita’da içerisinde, Daz3d ile aldığımız render görselini açtıktan sonra, bu çok gerçekçi görselin renklerini ve çizgilerini siz kendiniz yeniden çizerek (üzerinden gidebilirsiniz, veya siyah beyaz filtre kullanabilirsiniz, gerçek resimleri çizgi karakterlere çeviren uygulamalar kullanabilirsiniz) istediğiniz sahneyi oluşturabilirsiniz.

Örneğin, yaşlı bir adam çizimi yapmak istiyorsanız, bunu önce Daz3d içerisinde oluşturmalısınız. Ancak, Daz3d içerisinde yaşlı adam karakteri yoksa ne yapabilirsiniz? Aradığınız tüm karakterlerin bire bir programda size verilmesine gerek yok. Siz, normal karakterlerden birini (erkek veya kadın seçebilirsiniz), yaşlı bir insan pozuna sokarak, bu görseli render çıktısını aldıktan sonra, Krita’da üzerinden giderek kendiniz yaşlandırabilirsiniz. Sonuşta, saçlarını beyaz renge boyayabilir, biraz belini bükebilirsiniz. Tabi ki bu konu bu kadar kolay olmayabilir ancak ben size mümkün olduğunca genel anlatmaya çalışıyorum. Tabi ki bu uygulamarı nasıl gerçekleştireceğinize dair sorularınız olursa, yorumlarda yazabilirsiniz.

Sayfalarınızı hangi programda oluşturabilirsiniz?

Herhangi bir Desktop Publishing uygulamasını bilgisayarınıza yükleyin (ben PagePlus) kullanıyorum, siz ücretsiz scribus kullanabilirsiniz. Ben daha önceki çalışmalarımı da PagePlus ile yaptığım için, henüz platform değiştirmeye cesaret edemedim, ancak ücretsiz ve açık kaynak kodlu güzel bir proje olduğu için, henüz yeni başlıyorsanız, scribus tavsiye ederim. Ancak, içeriklerinizi daha önceden kullandığınız bir uygulama varsa, kendinizi daha rahat hissetmeniz açısından, aynı uygulama ile devam etmenizi tavsiye ederim.

Aslında, Microsoft Word ile de sayfalarınızı tasarlayabilirsiniz. Mutlaka, sadece tasarım ve yayımcılık için hazırlanmış bir uygulama olmak zorunda değil. Ancak, tabi ki masaüstü yayımcılık için hazırlanan uygulamaların içerisinde, tasarım sürecinizi daha da kolaylaştıracak eklentiler olduğu için, kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın