Cambridge Seviye Tespit Sınavı

face2face

İngilizce seviyenizin ne olduğunu biliyor musunuz?

Genelde ülkemizde herkes biraz da olsa İngilizce bildiğini düşünür ya da belirtir. İngilizce yeterlilik seviyesi sorulduğunda da çok farklı cevaplaar duyabiliriz, ancak bu ifadeler gerçeği yansıyor mu? Bazen evet, çoğunlukla hayır.

Gerçek seviyenizi nasıl öğrenebilirsiniz?

Profesyonel bir kurum tarafından hazırlanmış, geçerliliği ve güvenirliği test edilmiş bir testi uygulayarak öğrenebilirsiniz. Profesyonel sözcüğü ile başladığım için bunun mutlaka ücretli bir sınav olması gerektiğini düşünebilirsiniz, ancak özenle hazırlanmış ve internette ücretsiz olarak pdf formatında bulabileceğin bir İngilizce seviye tespit sınavı var.

Böyle bir testi nasıl bulabilirim?

İnternette arama yaptığınızda karşınıza bir çok online veya offline sınavlar çıkacaktır. Ancak, benim size tavsiyem, Cambridge tarafından face2face serisi için hazırlanmış olan “Cambridge face2face placement test” olacaktır. Bu testin hazırlanış amacı, faace2face İngilizce eğitim kitap serisinden eğitim alacak olan öğrencilerin, tam olarak seviyelerini belirleyip, doğru seviyeden ders almaya başlamalarını sağlamaktır.

Bu testi nerden indirebilirim?

Bu testi internette arama yaparak bulabilirsiniz. Ancak, ben testi ve cevap anahtarını sizler için hazırladım ve “YDS/Yökdik/YKS Ön Hazırlık Video Ders Paketi” yazımda bağlantısını paylaştım. Ancak, tekrar o yazıya gitmenize gerek kalmadan hemen aşağıdaki bağlantılardan da indirebilirsiniz;

Cambridge Seviye Tespit Sınavı

Cevap Anahtarı

Bu sınavı nasıl değerlendireceksiniz?

Bu sınavda, tam olarak 116 soru bulunmaktadır. Ancak, değerlendirme aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum;

 • Eğer, ilk 16 sorudan, 14’den daha az doğru yaparsanız, seviyeniz STARTER, yani yeni başlayan olacaktır.

ELEMENTARY

 • Eğer ilk 16 sorudan en az 14 doğru yaparsanız, seviyeniz ELEMENTARY. Sonraki 20 soruyu kontrol etmeye devam edebilirsiniz. (17-36)
 • Eğer, toplam 36 sorudan 34’den daha az doğru yaparsanız, seviyeniz yine ELEMENTARY olacaktır.

PRE-INTERMEDIATE

 • Eğer, toplam 36 sorudan en az 34 doğru yaparsanız,, sonraki 20 soruyu kontrol edebilirsiniz (37-56). Bu durumda seviyeniz PRE-INTERMEDIATE olacaktır.
 • Eğer, toplam 56 sorudan 54’den daha az doğru yaparsanız, seviyeniz yine PRE-INTERMEDIATE olacaktır.

INTERMEDIATE

 • Eğer, 56 sorudan en az 54 doğrunuz varsa, sonraki 20 soruyu kontrol etmeye devam edebilirsiniz (57-76) ve bu durumda seviyeniz INTERMEDIATE olacaktır.
 • Eğer, toplam 76 sorudan 74’den daha az doğru yaparsanız, bu durumda seviyeniz yine INTERMEDIATE olacaktır.

UPPER-INTERMEDIATE

 • Eğer, toplam 76 sorudan en az 74 doğru yaparsanız, sonraki 20 soruyu kontrol etmeye devam edebilirsiniz (77-96) ve bu durumda seviyeniz UPPER-INTERMEDIATE olacaktır.
 • Eğer, toplam 96 sorudan 94’den daha az doğru yaparsanız, seviyeniz yine UPPER-INTERMEDIATE olacaktır.

ADVANCED

 • Eğer, toplam 96 sorudan en az 94 doğru yaparsanız, sonraki 20 soruyu kontrol etmeye devam edebilirsiniz ve bu durumda seviyeniz ADVANCED olacaktır.
 • Eğer, toplam 116 sorudan 114’den daha az doğru yaparsanız, seviyeniz yine ADVANCED olacaktır.

ADVANCED++

 • Eğer, toplam 116 sorudan en az 114 doğru yaparsanız, seviyeniz ADVANCED++ olacaktır ve ileri düzey İngilizce gramer bilgisine sahipsiniz demektir. Bu durumda yapmanız gereken, seviyenizi Listening (dinleme), Reading (okuma), Speaking (konunşma), Writing (yazma) becerilerinde ölçerek, o alanlarda eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • Ayrıca, ADVANCED düzeyinin ötesinde, iş ingilizcesi, hukuk ingilizce vs. gibi uzmanlık alanları bulunmaktadır. Kendi ilgi alanınıza göre bir konu seçerek eğitiminize devam edebilirsiniz.

Seviyenizi öğrendikten sonra ne yapacaksınız?

Seviye tespit sınavını uygulayıp değerlendirdikten sonra, artık seviyenizi öğrendiğinize göre, şimdi bu seviyeden başlayarak eğitiminizi devam ettirmelisiniz. Ama nasıl? Bunu da bir sonraki blog yazımda sizinle paylaşmayı düşünüyorum, bir yazı için bu kadar görev yeter, şimdi seviye tespit sınavını indirin ve çıktı aldıktan sonra, uygulayın ve mümkünse yorum bölümünde sonuçlarınızı benimle de paylaşabilirsiniz.

Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

Gökhan T.

Englishbin.com Yazar

İngilizce Öğretmeni

You May Also Like

About the Author: admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *