İş İngilizcesi nedir ve nasıl öğrenilir?

İş İngilizcesi, uluslararası alanlarda kullanılan İngilizcedir. İngilizcenin, özel bir amaç için kullanılan bir türüdür de diyebiliriz. Resmi olarak ya da iş dünyasında kullanılan İngilizcedir. Patronunuzla, çalışma arkadaşlarınızla ya da diğer profesyonel kişilerle akıcı ve net iletişim kurabilmek ana amaçtır.

Uluslararası çalışma alanının konuştuğu dildir. Yani bu da şu anlama geliyor ki, İş İngilizcesi birikiminiz ya da eğitiminz varsa, dünyanın herhangi başka bir yerinden iş insanları ile kolayca iletişim kurabilirsiniz. Birçok kişi ile bağlantıya geçebilirsiniz.

Örneğin, siz Türkiye’de yaşıyor olabilirsiniz ve müşteriniz de Çin’de olabilir. Ancak, ikiniz de İİş İngilizcesi biliyorsanız, iki farklı ülke ve milletten iki farklı dili konuşan kişiler olarak, birbirinizle iş İngilizcesi sayesinde, çok rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz ve anlaşmalara imza atabilirsiniz.

Ancak iş İngilizcesi bilmek, uluslarası bir iş yapmanın sadece bir yönüdür. Yabancı müşterilerinizle çalıştığınızda, onların kültürünü anlamak ve onların beklediği gibi tavır sergileyebilmek, muhtemel yanlış anlaşılmaların da önünü kesecektir.

İş İngilizcesi öğrenmeye başlamak için, herhangi bir platformda ders görmek istiyorsanız, öncelikle, demo/tanıtım derslerine katılmanızı öneririm. Çünkü, aslında ihtiyacınız olan şeyin o olup olmadığına karar verebilirsiniz. İş İngilizcesi’nin de “kültürler arası iletişim” gibi kendine özel alanları mevcuttur, tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bilmek, işinizi baştan kolaylaştıracaktır.

Aynı zamanda, uluslararası İş Dünyası kanallarının da takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır. İlgili konularda literature hakim olmanız adına ilerleme kaydedebileceğinizden emin olabilirsiniz.

İş İngilizcesi denildiğinde, aslında birden çok alt dalı olan genel bir terimden bahsediyoruz. Örneğin, bir sunum yaparken kullanacağınız dil ile, tanışma yemeğinde yabancılarla ayaküstü sohbet ederken kullanmanız gereken dil birbirinden farklı olabilir. Sunum İngilizcesi oldukça resmi ve kontrollü bir süreç ilen, tanışma ingilizcesi, daha esnek, nezaket kuralları dahilinde eğlenceli yanları da olan bir alandır.

Bu da şu anlama geliyor ki, sunum yapmak gibi resmi durumlar için araştırma yaparak hazırlanabilirsiniz. Doğru yerde doğru anlamı verebilmek için uygun kelimeleri takılmaddan, beklemeden kolayca bulabilmelisiniz. Tanışma toplantılarında amaç, akılda kalıcı ve memnuniyet verici iz bırakabilmektir. Bunun için vücut dilinizi de çok uygun bir şekilde kullanmalı ve sohbetin gidişatına göre farklı seviyelerde konuşmalara da hazır olmalısınız.

Buradaki her iki tür İngilizce de “resmi” olarak tanımlanır, ancak resmiyet seviyeleri birbirlerine göre farklıdır.

İş İngilizcesi genelde kısa ve hedefe yöneliktir. İş dünyasında herkesin bir şekilde bir şeylerle meşgul olduğunu düşünürsek, İş İngilizcesinin kısa ve hedefe yönelik olması pek de şaşırtıcı bir durum değildir. Bu nedenle, biri ile sohbet ettiğinizde, sizin için ayrılan vakti boşa harcamamalısınız Sonuç olarak, boş muhabbet yapmak için vakit yok diyebiliriz. Hızlı, hedefe yönelik, açık ve net aynı zamanda kısa ve öz olmalısınız.

Eğer bir konuyu 10 sözcük il ifade edebilecekseniz, bunu 20 sözcüğe çıkarmaya çalışmayın, hatta, 7 ya da 8 kelime ile anlatmanın yolunu arayın. İletişiminizde başarılı olmanız için, tam olarak ne söylemek istediğinizi bilmelisiniz ki, bunu en uygun şekilde karşı tarafa aktarabilesiniz.

Bilmeniz gereken “jargon” ifadeler vardır. İş İngilizcesinde özel kelimeler ve ifadeler vardır. Eğer bu ifadeleri rastgele günlük konuşmada kullanırsak, çok tuhaf olabilir. Ancak, bu ifadeleri iş toplantılarında dile getirdiğimizde, kendimizi ifade etmek bakımından çok açık ve öz bir anlatım yapmış oluruz. Örneğin, proje yönetimi alanında, “izin / permission” yerine “yetkilendirme / authorization” ifadesini kullandığınızda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ya da “tamamlanmış ürün / completed product” yerine “teslim edilebilir / deliverable” kullananız, “çoğunluğun fikri / majority opinion” yerine “consensus / consensus” kullanmak ve buna benzer diğer örnekler.

Nomal İngilizceden birçok açıdan farklıdır. Benzer oldukları yerlerd de çok değil, çoğu zaman da günlük İngilizce konuşurken yakalayabilirsiniz kendinizi, ancak iş dünyasında olduğunuz dikkate alarak kendinizi control etmelisiniz. Argo, küfürlü ifadeler, “resmi” ortamlarda Kabul edilemez. Örneğin yakın bir arkadaşınıza “Hey! What’s up” şeklinde selam verebilirsiniz. Ancak iş arkadaşınıza “Hello, how are you?” derseniz bu daha makbuldür.

Farklı bölgelerde olmak dahi iş ingilizcesinin yapısnın biraz değişmesine sebep olabilir, dolayısıyla içinde bulunduğunuz durumu dayanarak kullandığınız aksan ve kelimeleri de biraz değiştirmek zorunda kalabilirsiniz. Amerikan İş İngilizcesi, İngiliz İş İngilizcesinden daha farklıdır, örneğin;

Eğer Amerika’ya gidiyorsanız, buna hazır olmalısınız, hem amerikan aksanı hem de Amerikan deyimlerini öğrenmeniz gerekecek.

Hedef, kendinizi profesyonel ve diplomatic bir üslup ile karşınızdaki ile iletişim kurabilmektir. İş İngilizcesinde, amacınız fikrinizi karşınızdaki kişiye hatasız şekilde aktarmaktır. Eğer, sektörün içinden profesyonel insanlarla karşılaşırsanız, sahip olduğunuz fikirlerin üzerinde vakit harcamaya değeceğini göstermek için Pratik bir iletişime ihtiyacınız olacaktır. Bir iş görüşmesinde, amacınız, işe alınmayı hakettiğinizi karşınızdaki kişiye göstermektir. Ofis tartışmaları ya da anlaşmazlıklarında, diplmatik ve olgun davranrak bu durumlardan faydalanılabilir ve profesyonelliğinizi sergileyebilirsiniz.

İş İngilizce sadece profesyonel bir gösteriden ibaret de değildir. Daima nazik ve seviyeli olmanız gerekir. Anlayışsız ve inceliksiz biri olmaktan kaçınmalısınız. Eğer bir iş arkaddaşınıza geri bildirim veriyorsnanız, örneğin, her aklınıza geleni söyleyemezsiniz. Kurallardan bir tanesi de “Sandwich” kuralıdır, özellikle arkadaşınıza söyleyecek olduğunuz geri bildirim negative ifadeler içeriyorsa, önce olumlu bir şey söyleyerek başlamalısınız konuşmaya, sonra “olumsuz” açılardan bahsedebilirsiniz ve konunşmanızı da pozitif bir ifade ile bitirmelisiniz.

Yazılı ve konunşma dili aynı değildir. Başarılı bir ön yazı yasmak kendi başına sanattır, e-posta, protocol, evrak ve hatta CVyazmak farklı beceriler gerektirir. İş yazısı yasmak için, eleştirel düşünebilmeli ve diğerlerinin yazılarını analiz edebilmelisiniz, ayrıca kendinizi yazı dili ile nasıl ifade edebileceğinizi de öğrenmelisiniz.

Örnek yazılar yazmayı deneyin, her yazının formatını öğrenin ve paragrafların nasıl yapılandırıldığına, ardından ne tür ifadeler kullanıldığına dikkat edin. Alıştırma için yazarken, gerçeğine yakın bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışmalısınız. Bir konferans görüşmesinde, ya da bir grup toplantısında kendine güvenen bir şekilde ifade yeteneğiniz farklı beceriler gerektirir. İyi konuşabilmek için, öz güveninizin yerinde olması çok önemlidir.

Bir aynanın önünd bu tür çalışmaları yapabilir ya da bir alıştırma arkadaşınız varsa İngilizce konuşmanızı ona karşı yapabilirsiniz.

Bir iş İngilizcesi öğrencisi olarak, hem yazı hem de konnuşma dilini öğrenmeli vve ustalıkla kullanabilmelisiniz. Eşit kolaylıkta akıcı bir şekilde konuşabilmeli ve kendinizi bu şekilde yazılı olarak ifade edebilmelisiniz.

İş İngilizcesi tam olarak İngilizceyi ne kadar iyi bildiğinizle değil, İngilizceyi kullanarak nasıl iletişim kurduğunuz ile alakalıdır. Tabi ki, İngilizceyi bilmelisiniz, ancak bunu nasıl ve ne zaman uygulayacağınızı da bilmelisiniz. İş İngilizcesi kullanmak, sahip olduğunuz tüm İngilizceyi gösteriş olsun diye kullanıp, kimsenin bilmediği kelişmeleri sıralaak değildir. İnsanlar sizin, bir işi nasıl akıcı bir şekilde sonuca ulaştırmanızdan etkilenirker, ne kadar bildiğinize pek bakmazlar. Çözüm odaklı kalmalı ve ayağınız yere başarak düşünebilmelisiniz. Yaşadığınız anı olaylar gerçekleşirken gerçekci olarak değerlendirmelisiniz.

Daima doğru kelimeyi bilemeyebilirsiniz, fakat mesajınızı karşınızdaki kişiye açık ve öz bir şekilde aktarabilirseniz, başarılı olma ihtimaliniz yüksektir. Yine de farklı ortamlarda farklı iletişim becerileri gerekiyor tabi ki, örneğin bir sunum esnasında konuya hakim olduğunuzu göstermek için araştırmanıza ve kullanmanız gereken kelimelere odaklanmalısınız. Fakat, bir iş arkadaşınızın ya da patronunuzun sorusuna cevap vermeniz gerektiğinde, amacınız sadece ileitşim odaklı olmalı. Aslında ne zaman doğrudan bir fikriniz sorulsa ya da bir çözüm için size başvurulsa, en çok da iletişime odaklanmak en doğru seçenek olacaktır.

Alıştırma yaparak harika seviyelere yükselebilirsiniz. İş İngilizcesini bir günde öğrenemezsiniz. Yanlışlarınız olacaktır, belki de utanç verici durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, denemeye devam etmek önemlidir, hatalarınızından bir şeyler öğrenmeli ve alıştırma yapmaya ve çalışmaya devam etmelisiniz. Asla, inancınızı yitirmeyi ve vazgeçmeyin. Kimse, ikinci bir dilde doğuştan akıcı değildir. Eğer yeterince samimi ve kendinizi işinize adamış iseniz, aklınıza koyduğunuz her ne ise onu öğrenebilirsiniz. İş İngilizcesi sayısız biçimde size faydası olacak bir alandır, bu konuda başarılı olmanın sırrı da vazgeçmeden çalışmaya devam etmek. Ancak, her gün Pratik yapmalısınız. Kendinize günlük bir bir iş İngilizcesi Pratik ve çalışma zamanı ayırın, her gün düzenli olarak (mümkünse aynı saatlerde9 çalışmaya devam edin.

Özetlemek gerekirse, ilk olarak düzgün bir İngilizce konuşma ve yasmak becerisine sahip olmasınız. Telaffuz ve aksan çalışmalısınız. Ayrıca, düzenli olarak kelime çalışma ve kelime birikiminizi geliştirmelisiniz. Aynı zamanda, kişiliğinize de odaklanmalısınız. Kendinize güvenin, başkalarının durumlarını ve hissiyatlarını anlamaya çalışın ve girişimci olun. Beden dilini unutmayın, son olarak, açık, net ve öz olmak daima değerlidir.

Kendi başınıza İş İngilizcesi öğreniyorsanız da birileri ile iletişim kurmaya çalışın, elinizden geldiğince etkileşim kurabilmek önemlidir. Kendinize inanın, odaklanın ve kısa sürede başarılı olacağınızı bilin.

İş İngilizcesi nedir ve nasıl öğrenilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

21 − 19 =

Başa dön