Image default
Education News

YDS veya YökDil Sınavına Kendim Nasıl Hazırlanabilirim?

Öncelikle hoşgeldiniz, çünkü, google arama sonuçları arasından benim sayfamı bulmuş olmanız benim için güzel bir şey, mutlu oldum.

YDS veya YökDil’e hazırlanmak istiyorsunuz…

Bir sınava hazırlanmak, öncelikle motivasyon gerektiren bir süreçtir, bu nedenle, size bir İngilizce sınavına hazırlanmadan önce, sizi bu sınava katılmaya iten sebepleri bir yere not almanızı istiyorum. Çünkü, bunlar sizin ileride ihtiyacınız olacak motivasyon sebepleriniz..

Bunu neden söylüyorum, çünkü, daha önce birçok yds grubuna ders verdim, her ne kadar ilk derslerde, İngilizce seviyesi ileri düzeyde olan öğrenciler çok farklı ve heyecanlı bir süreç geçirseler de, sınava yakın zamanlara doğru, daima seviyesi yüksek olan değil, motivasyonu yüksek olan ayakta kalabildi.

Öncelikle İngilizce seviyenizi öğrenmeniz gerekiyor…

Öncelikle, İngilizce seviyenizi bilmeniz gerekiyor, bunun için, Cambridge Seviye Tespit sınavını tavsiye ederim. Nasıl edineceğinizi bilmiyorsanız, benim hazırladığım online eğitim sistemi üzerinden sınava ulaşabilirsiniz. Yapmanız gerekenler şöyle:

 • https://www.englishbin.com/edu adresine gidin
 • Sisteme kayıt olun
 • Sistem içerisinde birçok ders mevcut, ancak ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz tek ders şimdilik Cambridge Seviye Tespit Sınavı, bu dersi ders listesinden seçerek enrol seçeneğine tıklayın ve kendinizi derse kaydedin
 • Sınav interaktif olarak hazırlanmıştır, yani siz sınavı uygulayın, sistem puanınıza göre sizin yukarı seviyelere çıkmanıza izin verecektir ya da seviyenizin bulunduğu yerde sizi bırakacak ve bir görsel ile size seviyenizi söyleyecektir

Seviyenizi öğrendiyseniz, şimdi seviyenize göre neler yapabilirsiniz, onu konuşalım…

Seviyeniz başlangıç düzeyinde ise, size tavsiyem, YDS hazırlığından ziyade, öncelikle temel İngilizce seviyenizi en az pre-intermediate (orta düzey başlangıç) olacak şekilde geliştirmenizdir. Bunun için de YDS veya Yökdil hazırlığı değil, temel ingilizce eğitimi almalısınız. Bu süreç pek uzun sürmeyecektir, sınav hazırlığınız ile birlikte bir bütün halinde bu süreci yürütebilirsiniz.

Başlangıç seviyesi türkçe anlatımlı bir kitap alarak, motivasyonunu daima yüksek tutan biri iseniz başlangıç seviyesini tek başınıza geçebilirsiniz. Aldığınız başlangıç seviyesi kitabını bitirdikten sonra, tekrar seviye tespit sınavı yaparak, ne durumda olduğunuzu tekrar görebilirsiniz.

Seviyeniz en az pre-intermediate ise, her ne kadar tam olarak yeterli olmasa da, çok yoğun bir hazırlık süreci geçirerek, ihtiyacınız olan puan çok yüksek değilse, hedefinize ulaşabilirsiniz.

Artık sınava hazırlanmaya başlayabilirsiniz, ama nasıl?

Öncelikle, önerilerimi farklı bütçelere göre yapmaya çalışacağımı belirteyim. Çünkü, bu sınavlara hazırlananların çoğu öğrenci olduğu için zaten bütçe konusunda biraz zor durumda olabiliyorlar.

Eğer, bütçeniz yüksekse, kaynak satın alma konusunda pek sıkıntı çekmeyecekseniz, yayınevi farketmeksizin, almanız gereken kitap türlerini şu şekilde sıralayabilirim:

Çok param var, hangi kitapları alayım?

 • 1 konu anlatımı kitabı, her ünitenin sonunda modüler soru bankası olacak şekilde
 • 1 soru bankası (danışacak öğretmeniniz varsa, çözümlü olmasına gerek yok, öğretmeniniz yoksa, çözümlü bir soru bankası olması yanlış sorularınıza çalışma işini kolaylaştırır)
 • 1 okuma kitabı (kelime bilgisi ile bütünleşik hazırlanmış bir okuma kitabı olmasını tavsiye ederim)
 • 1 Kelime bilgisi kitabı (kelime bilgisi, kullanım örnekleri ve testleri olması çok iyi olur)
 • 1 adet mini deneme paketi (gerçek denemelere başlamadan önce alışma süreci için)
 • 1 adet deneme seti (en az 20 deneme olması çok iyi olur, veya 10’ar denemesi olan iki farklı set alabilirsiniz)

Bütçem orta seviye, önceliğim hangi kitaplar olmalı?

 • 1 çözümlü soru bankası (konu anlatımı için, internetten paylaşılan konu anlatımları dökümanlarını kullanabilirsiniz, benim EnglishBin youtube kanalımda konu anlatımlarını-özetleri takip edebilirsiniz
 • 1 okuma kitabı
 • 1 mini deneme
 • 1 adet deneme seti (en az 10 deneme olmalı)

Sınav hazırlığı için bir bütçem yok, para harcamadan hazırlanamaz mıyım?

 • Tabi ki hazırlanabilirsiniz, youtube üzerinden tarzı size uygun olan bir kanal bulun ve bu kanalın sınav hazırlığınız için tüm içerikleri yüklemiş olduğudan ya da düzenli olarak içerikleri yükleyeceğinden emin olun
 • Okuma kitabı için internet üzerinde beğendiğiniz ücretsiz dökümanları indirin ve hepsini inceledikten sonra, hangisini uygun görürseniz, bilgisayarda kitap klasörünüze yükleyin
 • Denemeler için ise, internette çok farklı soru tiplerini bölümler halinde sunan web sayfaları mevcut, onlar üzerinden kendinize bir deneme oluşturabilirsiniz.

Edindiğiniz kaynakları nasıl kullanacaksınız?

1) Programınızı ve malzemelerinizi hazırlayın

Öncelikle kendinize bir program hazırlayın ve lütfen gerçekçi biri program olsun. Uygulamayacağınız bir program hazırlamayın.

Bir defter, sadece ders çalışmak için kullandığınız bir alanınız ve postitleriniz ve renkli kalemleriniz olmalı. Kitabın üzerine postitleri kullanarak not almalısınız, ancak konu özetlerini önemli kısımları renkli yazarak defterinize geçirmelisiniz.

Her bir üniteyi bitirdiğinizde, ilgili ünitenin sonundaki soruları çözmeye başlayın. Her testte yanlış yaptığınız soru sayısını ve ilgili sorunun hangi konudan olduğunu defterinize not alın ve o sorularınız hakkında bilmeniz gereken bilgileri test notları başlığı altında defterinize not alın yine.

2) İlerleyişinizi izleyebileceğiniz bir grafik hazırlayın

Test sonuçlarını ard arda daha anlamlı olarak gözlemleyebileceğiniz bir grafik hazırlayın ve her test sonrasında sonuçlar üzerine çizgi çizerek, ilerleme çizginizi net bir şekilde görmenizi sağlayın. Bu tek bakışta, herhangi bir hesap ya da okuma yapmadan durumunuzu görmenizi sağlayacaktır.

3) Her yanlış yaptığınızda tekrar aynı konuyu baştan çalışmayın

Eğer bir üniteyi bitirdiyseniz ve o konudan testte çıkan sorularda yanlışlarınız çıkıyorsa, tüm konuyu en baştan çalışmanızı artık tavsi etmiyorum. Çünkü artık en baştan başlamak zaman kaybı olacaktır. Testteki soru için gerekli olan eksik bilginiz ne ise sadece o konuyu kısaca tekrar etmek yeterli olacaktır. Bunu tekrar söylüyorum, sanki hiçbir şey bilmiyor gibiyim diyerek, tekrar en baştan not çıkarak konu çalışmayın.

4) Hybrid bir çalışma biçiminiz olmalı

Önce grameri bitireyim, sonra kelime çalışırım, kelime çalıştıktan sonra da rahat okuma yaparım şeklinde düşünmeyin. Bunları hepsi bir bütündür. Çünkü, gramer çalışırken de, kelime ve okuma yapıyorsunuz aynı zamanda. Dolayısıyla, günlük programınızda (özellikle ilk günlerde), hybrid bir şekilde, yani aynı gün içerisinde, kelime ile okumayı birlikte, grammer ve soru çözümünü de birlikte yapmalısınız. Bu şekilde, kendinizi aynı türden konular üzerinde yormamış olursunuz.

Ancak, bunu yapabilmeniz için, özellikle okuma kitaplarınızın içerisinde kelime çalışmalarının da olması gerekir. Sadece listeler halinde kelime veren kitapları tavsiye etmiyorum. Liste ezberlemek size pek bir fayda sağlamaz. Sizin için etkili bir konu veya içerik üzerinde verilmeyen herhangi bir kelimenin, öğrenilme ihtimali çok düşük.

Hatta, sınava az bir zaman kala, ezberlenmek istenen listeler, can sıkar ve kendinizi çok eksik hissetmenize sebep olabilir.

5) Tüm okumalarınızı ve konularınızı bitirdikten sonra…

Modüler çalışmalarınızı bitirdikten sonra, sınavda hangi soru tiplerinin çözümünde nelere dikkat edilmesi konusunda bir çalışma yapmalısınız. Bu çalışmalar, şimdiye kadar edindiğiniz bilgiler olmadan pek uygulanabilir şeyler değil, o nedenle, sadece taktik ile çok büyük farklar beklemeyin.

Soru tipleri çalışmanızı bitirdikten sonra, artık, mini denemelere geçebilirsiniz, bunu yaparken aynı zamanda hem kelime, hem okuma hem de gramer çalışıyor olacaksınız. Artık o ana kadar edindiğiniz tüm bilgileri uygulama vaktiniz geldi demektir. Yukarıda, her konu bitiminde yapmanızı istediğim yöntemi burada da uygulayacaksınız.

Her yaptığınız yanlış sorunun konusu ne ise, ilgili konudan eksiğinizi tamamlayıp, test notları defterinize yazabilirsiniz. Testlerinizi düzenli olarak saklıyorsanız, testin üzerine de not alabilirsiniz. Aynı zamanda, mini deneme sonuçlarınızı da grafik şeklinde görsel hale getirerek, odanızda bulundurmalısınız.

6) Gerçek sınavın bir provası…

Mini denemeleri çözerken, sınavda önce hangi soru türlerinden daha çok hatanızın olduğunu bularak, o soru türlerinde daha çok çalışma yapabileceğiniz örnek sorular bulabilirseniz, faydalı olabilir. Ancak, bu çalışmayı, denemeler üzerinde de yapabilirsiniz.

Ayrıca, tam zamanlı denemeleri çözmeye başladığınızda, gerçek sınava girdiğinizde hangi sorudan başlayıp, sınav boyunca hangi sırada ilereleyeceğinize karar vermelisiniz. Gerçekten sınavda, acaba farklı bir şey mi denemesem şeklinde düşünmemelisiniz. Deneme sınavları sürecinde, hangi soruları hangi sırayla çözeceğinize karar vermiş olmanız gerekir.

Tüm yukarı anlattıklarımı özetlemek gerekirse;

 • Seviyenizi öğrenin, düşükse, önce temel eğitim alın, sonra YDS, Yökdil, YDT ya da diğer sınav hazırlığınıza başlayın.
 • Bütçenize uygun şekilde kaynaklarınızı alın
 • Konu çalışın, ünite testlerini bitirin, aynı zamanda kelime ve okuma yapın
 • Konularınızın ve okumalarınız bitince, soru tipleri çalışması yapın
 • Mini denemelere başlayın, yanlış yaptığınız konu veya soru tiplerine kısaca göz atın önemli olan noktaları not alın
 • En baştan konu çalışmayın, sadece eksiklerinizi tamamlayın
 • Mini denemelerden sonra, tam zamanlı denemelere geçin ve gerçek sınavda hangi sorudan başlayıp hangi sıa ile gideceğinize bu sınavlar sürecinde karar vermiş olun

Related posts

Netflix izleyerek İngilizce’nizi Nasıl geliştirebilirsiniz?

admin

Online İngilizce Eğitim Almak

admin

İş İngilizce’si Nedir ? Nasıl Öğrenebilirim?

admin

Bir yorum yapın

Bu websayfası gezinme deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bunun sizin için bir sorun olmayacağını düşünüyoruz, ancak istemiyorsanız, reddedebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi