Image default
Education News

Online İngilizce Eğitim Almak

Artık herkes online eğitim fikriyle bir şekilde karşılaşıyor ve belki de denemeyi düşünüyor. Ancak, böyle bir deneyim yaşamadan önce, bu sürecin olumlu ve olumsuz yönleri hakkında bir fikir edinirseniz, size ne kadar uygun olduğunu da öğrenmiş olursunuz. Bu nedenle, size online eğitim hakkında bir yazı hazırladım. Umarım, aklınızdaki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

1) Online eğitim aldığınızda fiziksel olarak sınıfa gitmenize gerek kalmaz

Zaten bu deneyimin ana fikri de budur, mümkün olduğunda öğrencinin zaman ve mekan imkanlarına karşı esnek olmak. Tabi, bunun ne gibi artıları ve eksileri var, bunu konuşalım:

Kötü haberi önce vermek istiyorum. Eğer, özdisipline sahip bir öğrenci değilseniz, sınıf ortamında bulunmamak size, motivasyon kaybı yaşatabilir. Çünkü, online eğitimin iki farklı çeşidi mevcut, canlı eğitim ve kayıttan eğitim şeklinde. Canlı yayın dersleri her ne kadar sizin o anda bilgisayar başında olmanızı gerektirse de bu uygulama bu durumda onlnine eğitimin esnekliğini zedelemiş oluyor. Ancak, kendi kendine motive olabilen biri değilseniz, her gün ya da ders çalışmanız gereken zamanlarda düzenli olarak sistemin başına otururup ders çalışmayabilirsiniz. Bu da, belki çoğu kişinin yaptığı gibi, online eğitimin satın alıp hiç kullanmamaya kadar gidebilir.

Diğer olumsuz yanı ise, gerçek hayatta sosyal biri iseniz, ve bulunduğunuz ortamlarda arkadaşlar edinerek, biraz da o arkadaş ortamında bulunmak için de sınıfa giden biri iseniz, bunu da tam anlamıyla online olarak deneyimleyemezsiniz. Bu da yine sizin motivasyonunuzu düşürebilir.

Gerçek sınfta öğretmeninize anınında aklınıza takılan bir soruyu sorabilir ve öğretmeniniz sizinle birebir ilgilenebilir, ancak, online canlı yayın eğitimlerinde bu ilgi mümkün olmayabiliyor. Çünkü herkesin aynı anda konuştuğu ya da mesaj yazdığı farklı bir durum oluyor. Her ne kadar özel mesaj yazabilseniz de, öğretmenin o anda sizinle birebir ilgilenmesi biraz sor olabilir.

Ancak fiziksel olarak herhangi bir sınıfta olmak zorunda olmamanın avantajları da mevcut. Genelde herkesin o ders saatinde müsait olması mümkün olmayabiliyor. Ancak, siz internet bağlantısı olan herhangi bir yerden online derse katılabilirsiniz. Hatta, kayıttan derslere, hiçbir saati beklemek ya da o saate yetişmek zorunda olmadan sizin tam müsait olduğunuz anda erişebilirsiniz. Ancak, kayıttan ders izlemek durumunda aklınıza takılan sorulara nasıl cevap alabileceksiniz? Eğer hazırlanan kayıt dersleri gerçekten uzaktan eğitim dikkate alınarak hazırlanmış ise, aslında öğretmene soracak pek soru kalmaz aklınızda. Ancak, pek detaylı hazırlanmamış ise, öğrertmeniniz size bir ulaşım kanalı sunduysa (WhatsApp, e-posta, forum, mesaj vb.) oradan aklınıza takılan sorulara yanıt alabilirsiniz. Ayrıca, gerçek sınıfta sahip olmadığınız imkanlardan biri de, anlamadığınız herhangi bir konuyu tekrar tekrar izleyebilmek. Ancak, bazı online ders paketi hizmeti veren kurumlar, video izleme seçeneklerine sınırlama koyuyorlar, dolayısıyla, tekrar tekrar izleme şansınız olmuyor, buna da dikkat etmeniz gerekir. Bazı online eğitim paketi sunan kurumlar, ders videolarını ve dökümanlarını indirmenize de izin verebilir (tabi ki bu emekleri başkaları ile paylaşmanız için değil, internet bağlantınız olmadığı durumda faydalanabilmeniz için, lütfen bu konuya dikkat edin), bu durumda, internet bağlantınız olmadığı durumlarda ve zamanlarda dahi eğitiminize devam edebilirsiniz.

2) Online olarak ödevlerinizi teslim edebilir ve geribildirim alabilirsiniz

Online eğitimde, sistem tamamen otomatik olarak hazırlanmadıysa (ki bu güzel bir çalışma olur) sistemde belirli aralıklarla size verilen ödevleri online sistem üzerinden öğretmeninize ulaştırarak, gerekli geri bildirim ve değerlendirmeleri alabilirsiniz. Eğer, eğitim aldığınız kurum danışmanlık hizmeti de veriyorsa, öğretmeniniz sizinle canlı ders yaparak ödevinizi değerlendirebilir ya da, dersinize bir değerlendirme yazısı yazarak da notlandırarak size değerlendirmesini iletebilir. Tabi, siz birebir öğretmenle konuşarak anında ödevinizin olumlu ve olumsuz değerlendirmesini duymak isteyebilirsiniz. Online eğitim de bu mümkün olmayabilir, çünkü tüm öğrencilerle birlikte ya da ayrı ayrı canlı ders üzerinde ders değerlendirmek gerçek sınıftaki gibi kolay bir süreç olmayabilir. Bu bir dezavantajdır diyebiliriz.

Ancak, gerçek sınıfta eğitim aldığınızda, hafta sonu dersiniz olduğunda ve siz ödevinizi Pazartesi günü bitirdiğinizde, bu ödev hafta sonu dersine gidene kadar beklemek zorunda kalacaktı. Ancak, online eğitim de, ödevinizi dersin verildiği akşam da yapsanız, hemen sisteme ekleyebilir ve en geç bir gün sonra (kurumdan kuruma değişir) geri bildirim alarak teslim ettiğiniz ödevinizin değerlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

3) Kendi hızınızda ilerleyebilirsiniz

Uzaktan İngilizce eğitiminin avantajlarından birisi de, her ne kadar sistem içerisinde bir grup öğrenciye dahil olsanız da, sistemin test ve sınav özellikleri buna göre ayarlandıysa, kendi hızınızda ilerleyebilirsiniz. Bu çok hızlı gidecekseniz anlamına gelmiyor, belki, sınıftaki diğer öğrencilere göre daha yavaş öğrenen ve daha dikkatli ve detaylı ilerleyen biri olabilirsiniz. İşte bu durumda, sistem her ne kadar sizden farklı öğrencilere ders veriyor da olsa, aslında sadece sizin için hazırlanmış gibi çalışabilir. Örneğin, benim hazırladığım online eğitim ders paketleri (menüden online eğitim sekmesine tıklayın), öğrencinin başarı seviyesine uygun olarak ilerlemenize izin veriyor.

Bu nasıl oluyor? Örneğin, önünüzde her konudan 5 testin olduğu bir program mevcut. Siz ilk konuyu bitirdiniz ve testleri çözmeye başladınız. İlk testen 100 aldınız, tebrikler. Bir sonraki testten de 100 aldınız. Artık sistem, size bir sonraki konuyu açmak için, ilk konunun geri kalan 3 testini de çözmenize gerek görmüyor (siz isterseniz çözebilirsiniz) sizin için 2’nci konuyu aktif hale getiriyor.

Ancak, bir diğer öğrenci sınavlardan düşük aldıkça, hep bir sonraki sınavı açıyor. Dolayısıyla öğrenci tüm sınavları çözmeden bir sonraki konuya geçemiyor. Bunun detaylarını anlatmak için başka bir yazı hazırlayacağım arkadaşlar, biz uzaktan eğitimi anlatmaya devam edelim.

 

4) Tüm işlemleriniz, hareketleriniz ve uygulamalarınız kayıt altına alınır

Son zamanlarda her yaptığımızın kayıt altına alması her ne kadar aklımıza soru işaretleri getirsede, bu eğitim süreci için gerçekten çok güzel bir fırsat. Çünkü, sistem üzerinden hangi konuda eksikleriniz olduğunu rapor sekmesine tıklayarak görebilirsiniz. Hangi konuya çalışmanız gerektiğini, sınav ya da testlerden hangi soruları yanlış yaptığınızı her zaman, yanınızda internet ve telefon olduğunda dahi detaylı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Bu eğitim sürecinizin aslında nasıl ilerlediğini ve ne yöne doğru gittiğini size kayıtlı olarak gösterir. Buna ek olarak, eğer devamsızlık yaptıysanız, yani bir süre eğitiminizle ilgilenmediyseniz, ne sıklıklta ders çalıştığınızı da görebilirsiniz. Bazı katı uygulamalar gerçekleştirmek mümkün. Örneğin, bazı derslere veya sınavlara zaman kısıtlaması koymak gibi, ancak bu durumda, uzaktan eğitimin esnek yapısına zarar vermiş olabilir bu uygulama. Uzaktan eğitimin mümkün olduğunda esnek olması gerekir, yani öğrencinin zaman ve mekanına uygun eğitim sağlanmalı. Ancak, bazı öğrenciler (ben kendim deneyimlediğim için biliyorum) kendileri belirli kısıtlamaların konulmasını aksi takdirde, sisteme girip ders çalışmadıklarından bahsediyorlar.

Şimdiye kadar bahsettiklerimiz

  • Fiziksel olarak sınıfa gitmenize gerek kalmaz
  • Online olarak ödevlerinizi teslim edebilir ve geri bildirim alabilirsiniz
  • Kendi hızınızda ilerleyebilirsiniz
  • Tüm işlemleriniz ve hareketleriniz kayıt altına alınır

5) Bazı sistemler gamification özelliğine sahipler

Yani telefon uygulaması üzerinden veya bilgisayarınızdan siteme giriş yaparak, aynı derse kayıtlı olan öğrenciler arasında toplam puanınızın kaç olduğunu, sınıf sıralamasında kaçıncı olduğunuzu görebilirsiniz. Bu bazı öğrenciler için can sıkıcı olabilirken, bazı yarışmacı ve rekabeti seven öğrenciler için motivasyonu artırıcı bir sebep olabilir. Gamification, oyunlaştırma olarak tercüme edilebilir. Yani, derslerinizi ve ödevlerini birer oyun gibi görerek, daha çok motive olmanızı isteyen bir sistem. Her yaptığınız işlemde belirli puan toplarsınız ve bu sizin içinde bulunduğunuz grupta yükselmenizi sağlar. Hatta, sistem yöneticileri bu durumu ciddiye aldılarsa, belki dereceyle bitiren öğrencilere bazı hediyeler de verebilir.

6) Küçük yaştaki öğrenciler için veli takibi mümkün

Sistem üzerinde, öğrencilerini takip etmek isteyen veliler için veli takip hesabı açmak da mümkün. Bu yetişkin öğrenciler için tercih edilen bir durum olmayabilir ama, bazen üniversite hazırlık öğrencilerinin velileri çocuklarının geleceği ile çok yakından ilgilendikleri için, ders çalışıp çalışmadıklarını veya ne durumda olduklarını merak edebiliyorlar. Bu durumda, veli hesabı da açılarak velilerin istedikleri zamanlarda sisteme girerek kendi öğrencilerinin neler yaptığını, puanlarının ne olduğuna gözatabilirler.

Bu bazı öğrenciler için olumsuz bir şey gibi görünebilir ancak, bazıları için de motivasyon sebebi dahi olabilir.

7) Notlarınız önceden hazırlanmıştır

Notlarınız henü ders kayıt olmadan, eğitim paketi içinde hazırlanmıştır. Yani, bir konuyu işlerken dinlediklerinizi not almak zorunda değilsiniz. Çünkü, ilgili konunun notları sistemde pdf olarak indirilebilir durumdadır. Dolayısıyla, sınav öncesi notları indirebilir, telefonunuzdan okuyabilir ya da çıktı alabilirsiniz. Tabi, bu uygulama biraz da eğitim paketini hazırlayan kurumla ilgili bir şey. Eğer, notlar hazırlanmadıysa veya kurumun böyle bir uygulaması mevcut değilse, bulamayabilirsiniz. Sadece video üzerinden ders veriyor olabilirler.

8) Sınavlar interaktif şekilde uygulanır

Sınavlar interaktif bir şekilde uygulanır ve cevaplarınızı gönderdiğiniz anda sistem size puanınızı gösterir. Dolayısıyla gerçek sınıfta olduğu gibi öğretmenin sınav kağıtlarını okumasını beklemezsiniz. Tabi ki, bu puanı öğrendiğinizde, sistem sizi anında sıralamaya sokar ve sınıftaki pozisyonunuzu da anında görebilirsiniz.

Sınavlar interaktif yani internet üzerinden uygulanması bazıları için zor olabilir. Çünkü, kağıt üzerinde çizim yapmaya, altını çizmeye üstünü karalamaya alışmış olabilirsiniz. Ancak, bu durumda da, sınav kağıdını çıktı alarak sınavı uygulayabilirsiniz. Bu durumda, bir yazıcınız olması gerekiyor. Çünkü sınav güvenliği için, sınav kağıdının sınavdan çok zaman önce çıktı alınmasına sistem izin vermeyebilir. Çıktı alarak, düşünme işini kağıt üzerinde yaparak, sistemi sadece optik olarak kullanabilirsiniz. Bu tercih de size kalmış.

9) Sınav bittiğinde, yanlış yaptığınız soruların video çözümlerini görürsünüz

Açıkcası, bu eğitim paketini satın aldığınız kurumla ilgili bir özellik. Çünkü, ben kendi hazırladığım ders paketlerinde, yanlış yapılan soruların altında video açıklamalarını yerleştiriyorum. Bu durumda, öğrenci sınav sonucunu öğrendiğinde, yanlış yaptığı soruların hemen altında ilgili sorunun çözümünü izleyebiliyor. Bu da sınav sonrası hemen eksikleri tamamlamak açısından çok önemli bir uygulama. Çünkü, öğrenci henüz ilgili soru üzerinde kafa yormuştur ve o anda o sorunun çözümünü izlemesi çok etkili olacaktır. Bu şekilde, bir sonraki sınavda buna benzer bir soru gördüğünde, yanlış yapma olasılığı kalmayacaktır.

Yukarıda anlattıklarım çoğunlukla kendi hazırladığım ders paketleri hakkında. Eğer siz de, ders paketlerinden herhangi birini satın almak veya denemek isterseniz, menüde online eğitim sekmesinden dersleri inceleyebilirsiniz.

Eğitim hayatınızda başarılar dilerim.

Related posts

İş İngilizce’si Nedir ? Nasıl Öğrenebilirim?

admin

YDS veya YökDil Sınavına Kendim Nasıl Hazırlanabilirim?

admin

Netflix izleyerek İngilizce’nizi Nasıl geliştirebilirsiniz?

admin

Bir yorum yapın

Bu websayfası gezinme deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bunun sizin için bir sorun olmayacağını düşünüyoruz, ancak istemiyorsanız, reddedebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi