Image default
Education News

İş İngilizce’si Nedir ? Nasıl Öğrenebilirim?

Is Ingilizce’si Nedir?

1. Is Ingilizcesi, uluslararasi olarak kullanilan Ingilizcedir.

Ingilizcenin, özel bir amaç için kullanilan türüdür de diyebiliriz. Resmi olarak ya da is dünyasinda kullanilan Ingilizcedir. Patronunuzla, çalisma arkadaslarinizla da da diger profesyonel kisilerle akici ve net iletisim kurabilmek ana amaçtir.

Uluslar arasi çalisma alaninin konustugu dildir. Yani bu da su anlama geliyor ki, Is Ingilizcesi birikiminiz ya da egitiminiz varsa, dünyanin herhangi basla bir yerinden is insanlari ile kolayca iletisim kurabilirsiniz. Birçok kisi ile baglantiya geçebilirsiniz.

Örnegin, siz Türkiye’de yasiyor olabilirsinniz ve müsteriniz de Çin’de olabilir. Ancak, ikiniz de Is Ingilizce’si biliyorsaniz, iki farkli ülke ve milletten iki farkli dili konusan kisiler olarak, birbirinizle Is Ingilizce’si sayesinde çok rahat bir sekilde iletisim kurabilirsiniz ve anlasmalara imza atabilirsiniz.

Ancak, Is Ingilizcesi bilmek, uluslar arasi is yapmanin sadece bir yönüdür. Yabanci müsterilerle çalistiginida, onlarin kültürünü anlamak ve onlarin bekledigi gibi tavir sergileyebilmek, muhtemel yanlis anlasilmalarin da önünü kesecektir.

Is Ingilizce ögrenmeye baslamak için, hangi platformda ders görmek istiyorsaniz, öncelikle demo/tanitim derslerine katilmanizi tavsiye ederim. Çünkü, aslinda ihtiyaciniz olan seyin o olup olmadigina karar verebilirsiniz. Is Ingilizcesi’nin de, “kültürler arasi iletisim” gibi kendine özel alanlari mevcut, tam olarak, neye ihtyaciniz oldugunu bilmek, isinizi bastan kolaylastiracaktir.

Ayni zamanda, uluslararasi Is Dünyasi kanallarini da takip etmeniz sizin için faydali olacaktir. Ilgili konularda literatüre hakim olmaniz adina ilerleme kaydedebileceginizden emin olabilirsiniz.

2. Is Ingilizcesi denildiginde, aslinda birden çok alt dali olan genel bir terimden bahsediyoruz.

Örnegin, bir sunum yaparken kullanacaginiz dil ile, tanisma yemeginde yabancilarla ayaküstü sohbet ederken kullanilmasi gereken dil birbirinden farkli olabilir. “Sunum Ingilizcesi” oldukça “resmi ve kontrollü” bir süreç iken, “tanisma ingilizcesi” daha esnek, nezaket kurallari dahilinde eglenceli yani da olan bir alandir.

Bu da su anlama geliyor ki, sunum yapmak gibi resmi durumlar için arastirma yaparak hazirlanalisiniz. Dogru yerde dogru anlami verebilmek için uygun kelimeleri takilmadan, beklemeden kolayca bulabilmelisiniz. Tanisma toplantilarinda amaç, akilda kalici ve memnuniyet verici bir iz birakmaktir. Bunun için, vücut dilinizi de çok uygun bir sekilde kullanmali ve sohbetin gibisatina göre farkli seviyelerde konusmalara da hazir olmalisiniz.

Buradaki her iki tür Ingilizce de “resmi” olarak tanimlanir, ancak resmiyet seviyeleri birbirlerine göre farklidir.

3. Is Ingilizcesi genelde kisa ve hedefe yöneliktir

Is dünyasinda herkesin bir sekilde bir seylerle mesgul oldugunu düsünürsek, Is Ingilizcesinin kisa ve hedefe yönelik olmasi pek de sasirtici degil. Bu nedenle, biri ile sohbet ettiginizde, sizin için ayrilan vaktin bosa harcamamalisiniz. Sonuç olarak, bos muhabbet yapmak için vakit yok diyebiliriz. Hizli, hedefe yönelik, açik ve net ayni zamanda kisa ve öz olmalisiniz.)

Eger bir konuyu 10 sözcük ile ifade edebilecekseniz, bunu 20 sözcüge çikarmaya çalismayin. Hatta, 7 ya da 8 kelime ile anlatmanin yolunu arayin. Iletisiminizde
basarili olmaniz için, tam olarak ne söylemek istediginizi bilmelisiniz ki, bunu en uygun sekilde karsi tarafa aktarabilesiniz.

4. Bilmeniz gereken “jargon” ifadeler var

Is Ingilizcesine özel kelimeler ve ifadeler var. Eger bu ifadeleri rastgele günlük konusmada kullanirsak, çok tuhaf olabilir. Ancak, bu ifadeleri Is toplantilarinda dile getirdigimizde, kendimizi ifade etmek bakiminda çok açik ve öz bir anlatim yapmis oluruz.

Örnegin, proje yönetimi alaninda, “izin / permission” yerine “yetkilendirme / authorization” ifadesini kullandiginizda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Ya da, “tamamlanmis ürün / completed product” yerine “teslim edilebilir / deliverable” kullanmaniz, “çogunlugun fikri / majority opinion” yerine “konsensus / consensus” kullanmak ve buna benzer.

5) Normal Ingilizceden birçok açidan farklidir

Benzer olduklari yerler de yok degil, çogu zaman da günlük Ingilizce konusurken yakalayabilirsiniz kendinizi, anck is dünyasinda oldugunuzu dikkate
alarak kendinizi kontrol etmelisiniz. Argo, küfürlü ifadeler “resmi” ortamlarda kabul edilemez.

Örnegin, bir yakin arkadasinizi “Hey! What’s up” seklinde selamlayabilirsiniz. Ancak is arkadasiniza “Hello. How are you?” derseniz daha makbuldür.

Farkli bölgelerde olmak dahi Is Ingilizce’sinin yapisinin biraz degismesine sebep olabilir, dolayisiyla, içinde bulundugunuz duruma dayanarak
kullandiginiz aksan ve kelimeleri de biraz degistirmek zorunda kalabilirsiniz. Amerikan Is Ingilizcesi, Ingiliz Is Ingilizce’sinden farklidir, örnegin.
Eger Amerika’ya gidiyorsaniz, buna hazir olmalisiniz. Hem Amerikan aksani hem de Amerikan deyimlerini ögrenmeniz gerekecek.

6. Hedef, kendinizi profesyonel ve diplomatik bir üslup ile karsinizdaki ile iletisim kurabilmektir.

Is Ingilizcesinde amaciniz, fikrinizi karsiya hatasiz sekilde aktarmaktir. Eger, sektörün içinden profesyonel insanlarla karşılaşırsanız, sahip olduğunuz fikirlerin üzerinde vakit harcamaya değeceğini göstermek için pratik bir iletişime ihtiyacınız olacaktır. Bir iş görüşmesinde, amacınız, işe alınmayı hakettiğinizi karşınızdaki kişiye göstermektir. Ofis tartışmaları ya da anlaşmazlıklarında, diplomatik ve olgun davranarak bu durumlardan faydalanabilir ve profesyonelliğinizi sergileyebilirsiniz.

İş İngilizce sadece profesyonel bir gösteriden ibaret de değildir. Daima nazik ve seviyeli olmanız gerekir. Anlayışsız ve inceliksiz biri olmaktan kaçınmalısınız. Eğer bir iş arkadaşınıza geri bildirim veriyorsanız, örneğin, her aklınıza geleni söyleyemezsiniz.

Kurallardan bir tanesi de “Sandwich Kuralı”dır, özelilkle arkadaşınıza söyleyecek olduğunuz geri bildirim negatif ifadeler içeriyorsa. Önce olumlu bir şey söyleyerek başlayın konuşmaya, sonra “olumsuz” açısından bahsedip tekrar konuşmanızı “pozitif” bir ifade ile bitirin.

7. Yazılı ve konuşma dili aynı değildir.

Başarılı bir ön yazı yazmak kendi başına bir sanattır. Eposta, protokol, evrak ve hatta CV yazmak farklı beceriler gerektirir.

İş yazısı yazmak için, eleştirel düşünebilmeli ve diğerlerinin yazılarını analiz edebilmelisiniz, ayrıca kendinizi yazı dili ile nasıl ifade edeceğinizi de öğrenmelisiniz. Örnek yazılar yazmayı deneyin, her yazının formatını öğrenin ve paragrafların nasıl yapılandırıldığına, ardından ne tür ifadeler kullanıldığını dikkat edin. Alıştırma için yazarken, gerçeğine yakın bir şeyler ortaya çıkarmaya çalışmalısınız.

Bir konferans görüşmesinde ya da bir grup toplantısında kendine güvenen bir şekilde ifade yeteeğiniz farklı beceriler gerektirir. İyi konuşabilmek için, öz güveninizin yerinde olması çok önemlidir. Bir aynanın önünde, bu tür çalışmaları yapabilir ya da bir alıştırma arkadaşınız varsa İngilizce konuşmanızı ona yapabilirsiniz.

Bir iş İngilizcesi öğrencisi olarak, hem yazı hem de konuşma dilini öğrenmeli ve ustalıkla kullanabilmelisiniz. Eşit kolaylıkta akıcı bir şekilde konuşabilmeli ve kendizi bu şekilde yazılı olarak ifade edebilmelisiniz.

8. İş İngilizcesi tam olarak İngilizceyi ne kadar iyi bildiğinizle değil, İngilizceyi kullanarak nasıl iletişim kurduğunuz ile alakalıdır

Tabi ki, İngilizce’yi bilmelisiniz, ancak bunu nasıl ve ne zaman uygulayacağınızı da bilmelisiniz.

İş İngilizcesini kullanmak, sahip olduğunuz tüm İngilizceyi gösteriş olsun diye kullanıp, kimsenin bilmediği kelimeleri sıralamak değildir. İnsanlar sizin, bir işi nasıl akıcı bir şekilde sonuca ulaştırmanızdan etkilenirler, ne kadar bildiğinizle değil. Çözüm-odaklı kalmalı ve ayağınız yere basarak düşünebilmelisiniz. (yaşadığınız anı, olaylar gerçekleşirken gerçekçi olarak değerledirebilmelisiniz.)

Daima doğru kelimeyi bilemeyebilirsiniz, fakat mesajınızı karşınızdaki kişiye açık ve öz bir şekilde aktarabilirseniz, başarılı olma ihtimaliniz yüksek.

Yine de, farklı ortamlarda farkı iletişim becerileri gerekiyor tabi ki. Örneğin, bir sunum esnasında, konuya hakim olduğunuzu göstermek için araştırmanıza ve kullanmanız gereken kelimelere odaklanmalısınız. Fakat, bir iş arkadaşınızın ya da patronunuzun sorusuna cevap vermeniz gerektiğinde, amacınız sadece iletişim olmalı. Aslında, ne zaman doğrudan bir fikriniz sorulsa ya da bir çözüm için size başvurulsa, en çok da iletişime odaklanmak en doğru seçenek olacaktır.

9. Alıştırma yaparak harika olabilirsiniz.

İş İngilizce’sini bir günde başaramazsınız. Yanlış yapabilir belki de utanç verici durumlarla karşılaşabilirsiniz. Ancak, denemeye devam etmek önemli, hatalarınızından bir şeyler öğrenmeli ve alıştırma yapmaya ve çalışmaya devam etmelisiniz. Asla, inancınızı yitirmeyin ve vazgeçmeyin. Kimse, ikinci bir dilde doğuştan akıcı değildir. Eğer yeterince samimi ve kendinizi adamış iseniz, aklınıza koyduğunuz her ne ise onu öğrenebilirsiniz.

İş İngilizcesi sayısız biçimde size faydası olacak bir alandır, bunda başarılı olmanın sırrı da, vazgeçmeden çalışmaya devam etmek. Ancak, her gün pratik yapmalısınız. Kendize günlük bir İş İngilizce’si pratik ve çalışma zamanı ayırın, her gün düzenli olarak (mümkünse aynı saatlerde) çalışmaya devam edin.

Yazının Özeti;

  • İlk olarak düzgün bir İngilizce konuşma ve yazma becerisine sahip olmalısınız
  • Telaffuz ve aksan çalışmalısınız.
  • Ayrıca, düzenli olarak kelime çalışma ve kelime birikiminizi geliştirmelisiniz
  • Aynı zamanda, kişiliğinize de odaklanmalısınız. Kendinize güvenin, başkalarının durumlarını ve hissiyatlarını anlamaya çalışsın ve girişimci olun.
  • Beden dilini de unutmayın! Son olarak, açık, net ve öz olmak daima değerlidir. Kendi başınıza İş İngilizce’si öğreniyorsanız da, birileri ile iletişim kurmaya çalışın, elinizden geldiğince etkileşim kurmak çok önemli.
  • Kendinize inanın, odaklanın ve kısa sürede başarılı olacağınızı bilin.

Related posts

YDS veya YökDil Sınavına Kendim Nasıl Hazırlanabilirim?

admin

Online İngilizce Eğitim Almak

admin

Netflix izleyerek İngilizce’nizi Nasıl geliştirebilirsiniz?

admin

Bir yorum yapın

Bu websayfası gezinme deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bunun sizin için bir sorun olmayacağını düşünüyoruz, ancak istemiyorsanız, reddedebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazla Bilgi